İngiltere Vizesi için gerekli belgeler
En az 6 ay geçerli pasaport :
Pasaportunuz, İngiltere'ye giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Eğer eğitiminiz daha uzun süreli ise, pasaportunuzun bitiş tarihi, eğitiminizin bitiş tarihinden sonra olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır. Okul kabul belgesi
İngiltere’de ki kayıt olduğunuz okulun onaylayarak gönderdiği okul kabul belgesidir. Okul kaydınız Islands Yurtdışı Eğitim tarafından gerçekleştirildiğinde, bu belge eğitim danışmanınız tarafından dosyanıza konulacaktır. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgelerde dosyanıza konulacaktır. Fotoğraf
2 adet yeni çekilmiş fotoğraf. Fotoğraf özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır;

Yukarıdaki ölçütlere uygun olmayan fotoğraflar kabul edilmeyerek başvurunuzda gecikmelere yol açabilir.
* Fotoğraflarla ilgili detaylı bilgiler İngiltere Büyükelçiliğinin web sitesinden alınmıştır. Vize Prosedürü ve Vize Başvuru Formları:
01 Ocak 2005 tarihinden sonra Birleşik Krallık’ta bir eğitim kursuna katılmak için öğrenci vizesi almak isteyen öğrenciler eğitim görmeyi tasarladıkları kurumun Department for Education and Skills Register of Education and Training Providers’a kayıtlı olduğundan emin olmalıdırlar. Öğrenim göreceğiniz kurumun kayıtlı olup olduğunu www.dfes.gov.uk/providersregister adresinden öğrenebilirsiniz. Bu sitede kayıtlı olmayan bir kurumda öğrenim görmek isteyen bir öğrencinin başvurusu reddedilmektedir.

İngiltere vize başvuru ücreti 85 £ karşılığı Yeni Türk Lirasıdır. İngiltere vize başvurusu Birleşik Krallık Vize Başvuru Merkezine yapılmaktadır. VBM haricinde, aracı kurumlardan, direk veya posta yolu ile İngiltere Konsolosluğuna yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Vize Başvuru Merkezi, vize başvuru ücreti olan 85 £ haricinde 40 YTL, işlem ücreti almaktadır.

İngiltere öğrenci vizesi başvurusu için “Application form VAF1” doldurulmalıdır. Bu form çok dikkatli bir şekilde tamamı siyah tükenmez kalem ile doldurulmalı ve vize başvurusunda bulunacak kişi tarafından imzalanmalıdır.

İngiltere vize başvuru formları ve vize için gerekli evraklar titizlikle hazırlanarak vize başvurunuz Vize Başvuru Merkezine (VBM) yapılır. İngiltere öğrenci vizesi için ilk etapta herhangi bir görüşme yapılmaz. İngiltere Konsolosluğundan yetkili vize görevlisi, eğer sizi görmek isterse, size randevu verilir. Randevu saati ve günü, Vize Başvuru Merkezinden (VBM) Islands Yurtdışı Eğitim a bildirilir, ve gerekli bilgiler size iletilir. Yetkili vize görevlisi, randevu talep etmeden de vizenizi onaylayabilir.

Vize başvuru formlarını Islands Yurtdışı Eğitim ofisimizden temin edebilirsiniz…

Aşağıdaki evraklar vize görüşmenizde fayda sağlayacak evraklardır ;

Finansal Bilgiler:
Eğer vize görüşmesi gerçekleşecek ise dikkat etmeniz gereken en önemli husus, görüşmenin amacıdır. Vize görüşmelerinin asıl sebebi, konsolosluk görevlilerinin sizin, İngiltere’de bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir işte çalışmadan, eğitim ve yaşam masraflarını karşılayıp , tekrardan ülkenize döneceğinizden emin olmak istemeleridir. Bu sebepten dolayı, hem maddi açıdan eğitim masraflarınızı karşılayabileceğinize hem de eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna etmeniz gerekmektedir.

Eğitim masraflarınızı, göstereceğiniz evraklarla siz, aileniz veya akrabalarınız karşılayabilir. Bu durumda, siz kendinize, veya aileniz ve akrabalarınız size finansör olabilir. Çalıştığınız şirket de sizi eğitim amaçlı gönderebilir ve eğitim masrafları tamamen şirketini tarafından karşılanabilir. Bu durumda şirketiniz size finansör olmuş olur.

Öğrenci iseniz veya çalışmıyorsanız ve aileniz sizi finanse ediyorsa ;

Çalışıyorsanız veya çalıştığınız şirket sizi finanse ediyorsa ;